Earth Hour 2026

Earth Hour 2026, insikter om elanvändning som visar vägen framåt.

På lördag den 28 mars kl. 20.30–21.30 är det Earth Hour, det vill vi vara med och uppmärksamma. I år fokuserar vi på insikter från såväl vår egen energistatistik som Energimyndighetens nationella undersökning och hur dessa kan bidra till att minska elanvändningen och klimatpåverkan. 

Under 2025 deltog SISAB i Energimyndighetens studie om detaljerad energistatistik för förskolor och skolor. Studien visar att den genomsnittliga elanvändningen i Sverige är 47kWh/m2 år för grundskolor och gymnasier samt 72 kWh/m², år för förskolor.

SLUTSATS
Undersökningen visar att elanvändningen i SISAB:s förskolor är högre än riksgenomsnittet. En bidragande orsak är att nära 40 % av förskolorna använder direktverkande el för uppvärmning, arbete med att byta dessa har påbörjats. Elen står för cirka 39 % av SISAB:s totala köpta energi. Sedan 2012 har vi minskat elanvändningen med 10 % (motsvarande cirka 10 GWh). I förskolor och skolor är belysning, ventilation och storkök de största elposterna – insikter som visar vägen framåt i vårt energieffektiviseringsarbete. Vi på SISAB fortsätter för att ytterligare optimera elanvändningen. Full fart framåt och med energieffektivisering i fokus!

Publicerad: 26 mars 2026